5. szint – Offshore / Ocean training

A nyílt óceán totálisan SZABAD, izgalmas és lélegzetelállítóan csodálatos, de ha hibázol, akkor annak komoly következményei is lehetnek! Kellő tapasztalattal és alázattal szabad csak az óceánon vitorlázni!

A gyakorló túrákon nem várunk ‘weather window’-ra, hanem megyünk és gyakorlunk…

Minden alkalommal ismétléssel kezdünk, tehát a ‘coastal skipper‘ anyagot is átvesszük. Különösen ezeket a témákat: COLREG, Safety, ‘Responsibilities of the Skipper’, Navigation, Navigation in restricted visibility és persze a hajós / vitorlás ‘terminológiát’…

1. Offshore training vagyis nyílt tengeri gyakorló vitorlástúrák a Földközin – időpont: 2025. tavasz vagy ősz (2024 áprilisában a hajónk egy Oceanis 51,1 Beneteau volt.)

Útvonal: Malaga – Almeria – Cabo de Gata – Cartagena – Alicante – Formentera szg. – Ibiza – Mallorca (550tmf) / 3 tenger: Alboran-tenger, Földközi, Balearic-tenger  / Ezen a túránkon lesz egy két napos non-stop vitorlás szakasz is, ami jó alkalom lehet megtapasztalni az offshore vitorlázást. / Átlag szél: 20 csomós / más. szelek: 30-35 csonós

Szelek: Levante egy meleg, kelet-északkeleti szél, amely az Alboran tengeren uralkodó. Spanyolország délkeleti partján és a Baleár-szigeteken enyhe és párás. Viszont a Cadizi-öböl keleti részén viharos a Levante. Tapasztalataim szerint a Gibraltári-szorosnál általában erősebb, és a ‘Rock of Gibraltar’-nál pedig pöffösebb… emellett előfordul még az utunk során a sirocco és a mistral is. 

Ezen a gyakorló vitorlástúránkon az offshore vitorlázás elméletét és gyakorlatát közösen vesszük át.

Főtémáink a gyakorló vitorlástúránkon: 1. Check list és Safety briefing / 2. Offshore Passage Making / 3. Meteorológia / 4. Skipper skills / 5. Boat handling / 6. General seamanship / 7. Navigation / 8.  Logbook folyamatos vezetése / 9. Safety awareness / 10. ‘Heavy weather sailing’ technikák stb. / 11. Haváriák kezelése (kormány meghibásodás, árbóctörés stb.)

Egyéb témáink: hajó felkészítés egy több napos nyílt vizű tengeri túrára (karbantartás / javítások) / crew management / csillagászati navigáció alapjai / Gibraltárnál az árapály számolása és áramlatok kalkulálása.

A részletes gyakorlati tematikánk itt olvasható. A gyakorló vitorlástúra előtt kérlek olvasd el a Magatartás a hajón írásunkat, ami kicsit segít a felkészülésben szerintünk.

A gyakorló túra célja, hogy önálló offshore vitorlázásra készítsük fel a csapattagokat.

2. Ocean training vagyis óceáni gyakorló vitorlástúrák az Atlantin – időpont: 2025. tavasz / ősz (2024-ben a hajónk egy Oceanis 51.1 Beneteau volt.)

Útvonal: Las Palmas, Gran Canaria – Madeira – Gibraltár – Malaga (1,200 tmf) / 1 óceán és 1 tenger: Atlanti-óceán és az Alboran-tenger / Ezen a túrán 5-6 napos non-stop vitorlázás is lesz az Atlantin. / Átlag szél: 20 csomós / Max. szelek 35-40 csomós

Ezen a gyakorló vitorlástúránkon az óceáni vitorlázás elméletét és gyakorlatát közösen vesszük át.

Főtémáink a gyakorló vitorlástúránkon: 1. Check list és Safety briefing / 2. Offshore és Ocean Passage Making / 3. Meteorológia / 4. Skipper skills / 5. Boat handling / 6. General seamanship / 7. Navigation / 8.  Logbook folyamatosn vezetése / 9. Safety awareness / 10. ‘Heavy weather sailing’ technikák / 11. Haváriák kezelése (kormány meghibásodás, árbóc törés stb.) / 12. Breaking waves kezelése

Egyéb témáink: hajó felkészítés egy több napos nyílt vizű tengeri túrára (karbantartás / javítások) / check list / crew management / csillagászati navigáció alapjai / Gibraltárnál mikor érdemes indulni és mit is kell tudni az átkelésről (YouTube videó).

A részletes gyakorlati tematikánk itt olvasható. A gyakorló vitorlástúra előtt kérlek olvasd el a Magatartás a hajón írásunkat, ami kicsit segít a felkészülésben szerintünk.

A Gibraltári áramlatok:

A gyakorló túra célja, hogy önálló óceáni vitorlázásra készítsük fel a csapattagokat.

Könyvek, amiket használunk ezeken a gyakorlótúrákon: Skippers Handbook (Reeds), Ocean Handbook (Reeds), The Manual of Seamanship (RYA), Sea Survival Handbook (RYA), Imray könyvek (Atlantic / Spain)

Ajánlott még az Atlanti-óceán pilot chart-jai, ami az útvonaltervezéshez ad alap információkat.

 

‘Scienza fede e coraggio’ vagyis ‘Tudás, hit, bátorság – Így hangzott a régi magyar tengerészet jelszava…