Határozottnak kell lenni. Egyértemű és világos parancsokat kell adni, hogy biztos ne legyen félreértés.
Tapasztalom szerint a ‘demokratikus rendszer’ a legjobba hajón. Nálunk mindenki elmondhatja a véleményét, és utána szavazás van. Nekem nincs szavazati jogom, én csak számolom a szavazatokat, és szervezem a szavazást. 🙂
Persze a hajón veszélyes üzem van, és emiatt a ‘dinamikus vezetés’ módszerével kombinálom a ‘demokráciát’. Helyzetfüggő a rendszer (és ezt előre el is mondom a csapatnak) vagyis mindent megbeszélünk és közösen döntünk, de vannak olyan speciális helyzetek, amikor a kapitány hozza meg a döntést (általában gyorsan).
Egy vitorlástúra során nagyon fontos a jó csapat kialakulása, és egy jó vezető ebben sokat tud segíteni. A ‘coaching’ szemléletű vezetésnél a vezető kérdésekkel segíti a csapatot. A csoportfejlődési szakaszait nem lehet átugrani, de egy jó vezető a csoportfejlődésben is tud segíteni. A csapat kialakulása a túra tervezéskor kezdődik igazából.
Tippek a legjobb csapat kialakulásához: egymás megismerése / információ megosztás fontossága / utasítás mindig egyértelmű legyen / bizalom és tisztelet légköre / közös tervezés és együttműködés / a közös cél meghatározása / csapat struktúra meghatározása / kétirányú kommunikáció ösztönzése / döntéshozatal módja, pl. a mi esetünkben szavazás / közös problémamegoldás a csapatban / feladatok felosztása / belső szabályok / egyenlő esély mindenkinek stb. és mindenekelőtt a jó hangulat megteremtése a legfontosabb, mert az az alapja mindennek.
Normaképzés a hajón, amik segítik a csoportot: Használd fel a csapattagok készségeit, tudását és tapasztalatát! / Delegálj, amennyit csak lehet! / Beszélj nyíltan a kérdésekről és aggályokról! / Bátorítsd és ismerd el a tagok egymás iránti tiszteletét! / Ösztönözd a csapatmunkát! / Adj pozitív, konstruktív visszajelzést! / Hivatkozz az elfogadott házi szabályokra! Szükség szerint változtass rajtuk.
A csoport működése: adj visszajelzést, amikor kérik / folyamatos önértékelés / frissítsd a csapat munkamódszereit az együttműködés támogatása érdekében / segíts a csapatnak kezelni a változásokat! / Fejleszd a csapattagokat kompetenciáit, amíg maradéktalanul ki nem teljesednek! / Kísérd figyelemmel a feladatok megoldását, és ünnepeld meg az eredményeket! 🙂
A csapatkohézió megmutatja, hogy a tagok milyen mértékben kötődnek a csoporthoz és kívánnak tagjai maradni. Azon erők eredője, amely a csoporttagság fenntartására ösztönöz.
Kialakításának eszközei: a „mi” tudat erősítése / bevonás / elismerések / nem büdös a munka / csoportzsargon / humor stb.
Szerepek a csapatban: ‘elnök’ / ‘csapat játékos’ / ‘ötletgyártó’ / ‘helyzetértékelő’ / ‘forrásfeltáró’ / ‘kivitelező’ / ‘serkentő’ / ‘befejező’ és mindenkire szükség van.
Sokáig a ‘servant leader’ irányzatban hittem, de ezt érdemes és fontos kombinálni más vezetési módszerekkel időnként. A ‘Mission command’ vezetés módszer nagyon hatékony, és érdemes emiatt ismerni.
A Mission Command a feladat megvalósítására összpontosít. Elősegíti a decentralizált vezetést, a cselekvés szabadságát, a kezdeményezést és a gyorsaságot. Minden szinten bizalomra, kölcsönös megértésre és kezdeményezésekre támaszkodik, melyeket a jó vezetés táplál, és józan ítélőképesség egyensúlyoz.
A ‘Mission Command’ megközelítés felhatalmazza a csapattagokat döntéshozatalra, és annak a helyzetnek megfelelő decentralizált végrehajtásra. A hajó szkippere nem lát mindent mindig, és gyakran nincs idő megbeszélni a részfeladatokat, ezért jó ez a módszer a hajón. Ez a vezetés filozófia: a vezető szándékára összpontosít, és felhatalmazza a csapattagokat, hogy e szándékon belül döntsenek. A cél, hogy rugalmasságot biztosítson a vezetőnek, hogy gyorsan cselekedjenek és reagáljanak a változó helyzetekre a csapat.
A ‘Mission Command’ 7 alapelve (ez a hét alapelve elengedhetetlen ahhoz, hogy a vezető megértse és sikeresen alkalmazza a a módszert):
- Kompetencia: A vezetőnek magabiztosnak és kompetensnek kell lennie. A döntéseket és cselekedeteket is meg kell tudniuk magyarázni a csapatnak.
- Kölcsönös bizalom: A vezetőnek bíznia kell csapattagok döntéseiben és a feladatok önálló végrehajtásában. Bíznia kell a csapatban, hogy őszinte visszajelzést adnak.
- Közös megértés: A vezetőnek és a csapattagoknak kell érteniük a helyzetet, a feladatot és egymás szerepét.
- A vezető szándéka: A vezetőnek világosan meg kell fogalmaznia az elképzeléseit és szándékait. Ez segíti a csapattagokat a döntéshozatalban és a cselekvésben akkor is, amikor a vezető nincs jelen (pl. pihen).
- Mission Command parancs: A vezetőnek világos és tömör utasításokat kell adniuk a csapattagoknak, amelyek a napi (vagy heti) feladatokra összpontosítanak, nem pedig arra, hogyan hajtsák végre a részfeladatokat. Ez lehetővé teszi a csapattagok számára, hogy saját kezdeményezésüket és ítélőképességüket használják fel a feladat elvégzésére.
- Fegyelmezett kezdeményezés: A csapattagoknak fegyelmezett kezdeményezést kell gyakorolniuk a vezető szándékán belül.
- Kockázat elfogadása: A vezetőnek és a csapattagoknak hajlandónak kell lenniük kockázatvállalásra. A hajózás alapelve a ‘safety first’, és emiatt valójában minden felesleges kockázatot kerülni kell alapesetben. Extrém esetekben, mint például váratlan ‘weather bomb’, vészhelyzet vagy havária esetén vannak azonban már kockázatok.
Sully – Csoda a Hudson folyón című filmből egy részlet:
Sully (a pilóta) a vészleszállás előtt pár másodperccel a co-pilot-ra nézett és megkérdezte: Any ideas?
Jeff (co-pilot): Actually, not…
work-in-progress…