Meditáció

A meditáció pozitív hatásai: éberségi szint emelkedik / koordinációs képesség nő / jobb egészségi állapot / mélyebb nyugalomrövidebb pihenés elég vagyis hatékonyabb a pihenés / koncentrációs képesség nő stb. ezekre mind szükség van az óceánon. Röviden így úgy fogalmaznám meg, hogy kevesebb hibázás és hatékonyabb (jobb ) élet, amit a meditáció tud adni.

Minden óceáni vitorlázónak szerintem kell tudnia meditálni, és ezért a képzésünkben ezt a témát is érintjük 30 percben (igény szerint). 2007 óta én a Transzcendentális Meditációt használom elsősorban, de nyitott vagyok más meditációkra és próbáltam már többet is. A 2006-9 közötti Földkerülésem előtt már foglalkoztam meditációval, és az óceánon is rendszeresen meditáltam.

A vitorlázás ‘lekapcsol’, és így nyugodt relaxált állapotba lehet kerülni vitorlázáskor, ezért is egyre népszerűbb a vitorlázás. Ebben a nyugodt és relaxált állapotban aztán képessé válunk egyre jobban befelé figyelni, befelé fókuszálni, merülni és merülni, egyre jobban megismerni önmagunkat. A meditáció ezen az úton is tud segíteni.

Kezdőknek ajánlott: a Netflixen a Headspace animációs útmutatója bevezet a meditáció világába, miközben a különböző technikákkal és irányított meditációkkal fejest ugorhatunk a gyakorlásba. 🙂

Ajánlott meditációk: légzés meditáció, vizualizációs meditáció, reflexiós meditáció, összpontosított figyelem meditáció, mindfulness meditáció, mozgásos meditáció, Samatha meditáció, Wim Hof légzés meditáció, Vipassana meditáción, különböző testérzet figyelésén alapuló meditációk, TM stb. A spotify-on több ‘guided meditation’ is szuper és ajánlott, például: Deepak Chopra, Chsitophe Andre, Davidji (vezetett meditáció a Spotify-on) …

A meditáció folyamata: Elengedünk és hálásak vagyunk. Nyugodtan, lassan és természetesen lélegzünk… véleményem szerint mindenki kicsit másképpen meditál, és mindenkinek más meditáció való, ezért is soroltam fel itt több módszert. A meditáció folyamata olyan, mint a tűzgyújtás két pálca segítségével, amikor azokat energikusan és szüntelenül egymáshoz dörzsöljük és ennek eredményeképp kellő mennyiségű hő keletkezik a lángok megjelenéséhez.

Egy burmai mondás szerint ‘A türelem a nibbanába vezet’. Ez különösen igaz meditációs törekvéseinkre vonatkoztatva. Meditációban türelmesnek kell lennünk. Ha valaki mozgolódik vagy pozitúráját gyakran váltogatja mert nem képes türelemmel lenni a felbukkanó testmerevséggel vagy hőérzetekkel szemben, akkor a samadhi (jó koncentráció) nem fejlődhet. Ha a samadhi nem fejlődik, akkor belátás nem születhet és nem lesz elérhető a magga (Nibbanaba vezetőösvény), a phala (az ösvény Gyümölcse) és a Nibbana . Ezért van szükség türelemre a meditációban, kiváltképpen az olyan kellemetlen testérzetekkel szemben, mint a merevség, hő- és fájdalomérzet, valamint minden egyéb olyan érzettel, amelyet nehéz elviselni. Ilyen érzet megjelenésekor nem szabad azonnal megszakítani a meditációnkat azzal, hogy megváltoztatjuk a testhelyzetünket. Türelemmel kell folytatnunk, épp csak megjegyezvén, hogy “merevség, merevség” vagy “forró, forró”. Az ilyen közepes erosségűérzések el fognak tűnni ha türelemmel figyeljük őket. Jó és erős összpontosítással még az intenzívebb érzetek is megszűnnek. (Persze elofordulhat, hogy meg kell változtatnunk az ülőpozitúrát, ha egy kellemetlen testi érzet annak ellenére hogy hosszú ideje figyelmesen címkézzük mégsem szűnik meg, vagy akár már elviselhetetlenné is válik.)

A meditáció gyakorlása során lesznek tapasztalások (akár egy hónapon belül már), például ‘minden ami keletkezik rövid időn belül el is múlik’,  általában az emberek úgy vélik, hogy mind az anyagi mind pedig a mentális jelenségek egy életen át tarthatnak, azaz gyermekkortól a felnőtté válásig. Valójában ez nem így van. Nincs olyan jelenség, amely örökké tart. Minden jelenség olyan gyorsan keletkezik és múlik el, hogy még egy szemvillanásnyi ideig sem tartanak. A meditáció a múlandóság megértésében is segít… Ezt a megismerést követi a ráébredés arra, hogy mindezek a múlandó dolgok valójában a szenvedés gyökerei.

A buddhisták azt javasolják, hogy mindennap elmélkedjünk a saját és mások múlandóságán és a halálon, mert ez segít abban, hogy a ragaszkodásainkat elengedjük, és önmagunk lehessünk. Ezt ‘közönséges előkészítő’-nek nevezik, mely minden további meditációs gyakorlat előfeltétele.

Kívánom, hogy mindannyian legyetek képesek megfelelően gyakorolni a meditációt!

Békét és Szelet!
Áron