Esettanulmányok

Több esettanulmány következik – problem-based learning (PBL, problémára épülő oktatás)

Az 1979-es Fastnet Race úgy indult, hogy Bf. 4-5-ös szél lesz, ami néhány helyen esetleg elérheti majd a Bf. 6-7-et. Két nappal a rajt után már Bf. 8-as szelet mondott az előrejelzés. Három nappal a rajt után már Bf. 10-es szelet jósolt a Meteorológiai hivatal, de a versenyzők Bf. 11-et mértek…  A legalacsonyabb nyomás 979 hPa volt! 303 induló hajóból 75 falborult, 24-et elhagytak, amiből 5 elsüllyedt. A Royal Navy hajók, helikopterek, mentőhajók és a HNLMS Overijssel (holland hadihajó) és más hajók együtt 125 vitorlázót mentettek ki, sajnos 15 vitorlázó és 4 néző meghalt ezen a versenyen.  Azok a vitorlázók, akik ‘heaving to’ viharvitorlázási technikát használták, sikeresen tudták kezelni a vihart. Emiatt azóta a ‘heaving to’ módszert a legnépszerűbb (lesson learned). A versenyről és a tanulságairól egy dokumentumfilm is készült, amit érdemes megnézni.  

Az 1994-es Queen’ Birthday Storm (Dél-Csendes-óceán) egy rettenetes vihar volt, amely Új-Zéland legnagyobb tengeri mentőakcióját okozta. Hét jachtot elhagytak, húsz embert megmentettek, egy jacht pedig a legénység három tagjával együtt elveszett… 1994. május 28-án 35 hajóból álló flotta hagyta el Aucklandet, hogy Tongába induljon. A szél délnyugati felől fújt, és az előrejelzés a következő napokra kiváló volt. Június 2-án és 3-án kezdtek érkezni egy ciklonra vonatkozó figyelmeztetések, de mivel az folyamatosan nőtt és gyorsabban haladt, mint ahogyan a hajók haladni tudtak, senki sem tehetett, hogy elkerülje. Június 4-én 00:00 UT-kor az új-zélandi Tengerészeti Mentőközpont megkapta az első vészjelzéseket (10 méteres hullámok, heves esőzések, 70 csomós szél)… ajánlott dokumentumfilm a mentésről a YouTube-on: Cruising Documentary – Queen’s Birthday Storm.

Az 1998-as Sydney – Hobart vitorlásverseny naposan és nyugodtan indult, bár az időjárás-előrejelzés ciklon-ra figyelmeztetett. Az előrejelzés alapján a szél max 50 csomós lehetett volna este, amikor a legtöbb vitorlás a Bass Straight közelében vitorlázik. A rajt után húsz órával a vihar hirtelen lecsapott és 80 csomós széllökéseket regisztráltak! A tengerről a túlélők ezt mondták: ‘olyan magasak voltak a hullámok, mint egy háromszintes épület’. A rádiós magasságmérők és a helikopterek megfigyelései is 20 méteres hullámokról számoltak be (néha 5-6 méteres ‘curling breaking crest’ volt a hullám tetején pluszban). A parti őrség, több mint 80 vészjelző fáklyát észlelt percek alatt, és Mayday hívások tucatjait kezdték a hajók sugározni. Öt hajó süllyedt el és 55 vitorlázót kellett menteni (hajókkal és helikopterekkel). Összességében a mentési munkálatokban 35 katonai és polgári repülőgép, valamint 27 Ausztrál Királyi Haditengerészet hajója vett részt. Ez volt Ausztrália valaha volt legnagyobb békeidőbeli SAR mentőakciója. A versenyről és a tanulságairól egy dokumentumfilm is készült, amit érdemes megnézni.

Az 1996/97-es Vendee Globe-on a déli óceánokon Peter Goss (Aqua Quorum, IMOCA 50) egy hurrikán erejű szélben (több alkalommal volt knock down-ja) visszavitorlázott Raphael Dinellihez (Amnesty International, IMOCA 60)… 160 tmf-et vitorlázott és egy Royal Australian SAR-repülőgép segítségével megtalálta Dinellit egy kis mentőtutajban, aki 48 órát túlélt egy fagyos mentőtutajban. Kb. két héttel később további két versenyzőt kellett megmenteni: Thierry Dubois, a felborult hajójába szorult / Tony Bullimore, négy napot töltött a felfordult hajójában… Gerry Roufs kanadai versenyző pedig sajnos (Groupe LG) elveszett a Déli-óceánokon; a holttestét soha nem találták meg. A hajóját öt hónappal később a chilei partoknál találták meg… Peter Goss ajánlott könyve: Close to the Wind. Ennek a versenynek nagyon sok tanulsága volt, például a verseny után a biztonsági eszközök előírásai szigorodtak és a versenyhajók előírásai és felmérései is szigorodtak!

MS Estonia 1994. szeptember 28-án süllyedt el a Balti-tengeren Finnország és Észtország között. Ez volt a 20. század egyik legsúlyosabb békeidőbeli tengeri katasztrófája, sajnálatos módon 852 ember halt meg (989 emberből csupán 137-et sikerült kimenten!). A hivatalos vizsgálat megállapította, hogy az orrvédő reteszeinek meghibásodása miatt a víz elöntötte az autófedélzetet, és gyorsan felborította a hajót (emellett a rossz rakomány elosztás is gyorsította a süllyedést). A jelentés azt is megállapította, hogy a legénység lassan kezdte el a mentést. Az időjárási körülmények nem voltak kedvezők: Bf. 7-10-es szél / 4-6 méteres hullámok… 01:22-kor adták le először a MAYDAY-t, 01:30-kor volt az utolsó rádió üzenet: „Todella paha, todella pahalta näyttää nyt tässä kyllä” (magyarul: „Tényleg rossz, most nagyon rosszul néz ki.”) Extrém gyorsan süllyedt el a hajó, mivel folyamatosan sok helyről jött be a víz…  02:12-kor érkeztek az első kompok a helyszínre. Félreértések miatt csak 02:30-kor adták ki a teljeskörű vészhelyzetet. Tanulság: a lehető leggyorsabban le kell adni a distress-t, és egyértelműnek kell lennie a segélykérésnek!

MV Doña Paz személyszállító komp 1987. december 20-án 22:30 után ütközött MT Vector olajszállító tartályhajóval Tablas szorosnál. A Vektor 1041 tonna benzint és egyéb kőolajtermékeket szállított, és az ütközés után kigyulladt. Pánik alakult ki a hajón, mert a hajó és a körülötte lévő tenger is lángolt! Nem osztottak mentőmellényt, nem kezdte meg az utasok mentését a legénység! A vizsgálat kimutatta, hogy a figyelő szolgálat nem volt megfelelő, és ezért történt az ütközés. 24 Doña Paz utas (4342 utas és 58 személyzet tartózkodott a hajón) és 2 fő legénység (13 főbb) a Vector hajóból élte túl a katasztrófát. Állítólag nyolc órába telt, mire a Fülöp-szigeteki tengerészeti hatóságok tudomást szereztek a balesetről, és további nyolc órába telt a kutatási és mentési műveletek megkezdése… Tanulságok: folyamatos figyelőszolgálat szükséges még ott is, ahol nem járnak gyakran hajók és ne ess pánikba!

Ezenkívül van még több híres eset, amiről érdemes olvasni: Sir Ernest Shackleton Imperial Trans-Antarctic Expedíciója (1914–1917) / SS Andrea Doria ütközése MS Stockholm hajóval az Atlantin (1956. júl. 25.) / MS Prinsendam hajó kigyulladás és elsüllyedése  (1980) / Riverdance (2008) / Costa Concordia zátonyra futott (2012, itt olvasható a jelentés) – A YouTube-on meghallgatható a baleset utáni rádiózás (‘Telephone call between Costa Concordia Captain and Italian Coast Guard’), a kapitány több hibát is elkövetett, a legnagyobb a mentéskor történt, amikor elhagyta a hajót miközben a hajó még tele volt utasokkal…
Minden évben érdemes átolvasni az elmúlt év tengeri balesetek éves jelentését, amit az EMSA (European Maritime Safety Agency, emsa.europa.eu) és az UK MAIB (Marine Accident Investigation Branch, gov.uk/maib) ad ki, mert ezekből lehet tanulni.
A leendő szkipperek számára a következő tíz tanács segíthet elkerülni a baleseteket és biztosítani a legénység túlélését, ha mégis vészhelyzet alakulna ki:
1. Ismerd a hajódat és annak korlátait. (Alaposan ismerd a hajó szerkezetét, stabilitását, és kezelhetőségét különböző időjárási körülmények között. Tudnod kell, milyen gyorsan tud reagálni vészhelyzetekre, és ismerned kell a hajó gyenge pontjait.)
2. Tervezz előre, és mindig ellenőrizd a biztonsági felszereléseket. (Indulás előtt ellenőrizd a mentőmellényeket, mentőtutajt, elsősegély-felszereléseket, tűzoltó eszközöket stb. A rendszeres karbantartás és a berendezések ismerete életmentő lehet.)
3. Kövesd figyelemmel az időjárási előrejelzéseket és folyamatosan navigálj. (Változékony időjárás esetén ne habozz elhalasztani az utat vagy ‘sheltert’ keresni.)
4. Tartsd meg a hajón a fegyelmet és a kommunikációs rendet. (Egy baleset során a hatékony kommunikáció és a fegyelem elengedhetetlen a túléléshez. A ‘safety briefing’ megtartása a túrák előtt kiemelten fontos.)
5. Ismerni kell a szabályokat és a helyi tengeri forgalmat figyelni folyamatosan. (Ismerd a tengeri szabályokat, és legyél különösen figyelmes forgalmas vizeken. A szabályok követése és más hajókkal való kapcsolattartás a balesetek megelőzésének egyik alapvető módja.
6. Ne terheld túl a hajót. (A hajó túlterhelése instabilitáshoz vezethet. A biztonságos teherelosztás különösen fontos nehezebb időjárási körülmények között.)
7. Safety briefing tartása a vitorlástúra előtt!
8. ‘Safety speed’ tartása, kiemelten a korlátozott látási viszonyok között fontos. (Ködben, sötétben vagy zsúfolt területen mindig csökkentsd a sebességet. A látási viszonyok romlása miatt könnyen történhet ütközés vagy zátonyra futás.)
9. Használj korszerű kommunikációs és helymeghatározó eszközöket. A GPS, AIS, chart plotter és a VHF rádió elengedhetetlen a tájékozódáshoz és vészhelyzetben a segítségkéréshez. Tartsd ezeket az eszközöket karban, és tanuld meg használni őket hatékonyan.
10. Maradj nyugodt vészhelyzetben, és adj világos utasításokat. (A pánik könnyen vezethet hibákhoz. Vészhelyzet esetén a kapitány hidegvérűségén múlik a túlélés esélye. Adj világos, határozott utasításokat.)
Egy szkippernek mindig az elővigyázatosság, a biztonság és a legénységről való gondoskodás a legfontosabb!

Békét és Szelet!

Méder Áron / Ocean Sailing SE

work-in-progress…