Esettanulmányok

Több esettanulmány következik – problem-based learning (PBL, problémára épülő oktatás)

Az 1979-es Fastnet Race úgy indult, hogy Bf. 4-5-ös szél lesz, ami néhány helyen esetleg elérheti majd a Bf. 6-7-et. Két nappal a rajt után már Bf. 8-as szelet mondott az előrejelzés. Három nappal a rajt után már Bf. 10-es szelet jósolt a Meteorológiai hivatal, de a versenyzők Bf. 11-et mértek…  A legalacsonyabb nyomás 979 hPa volt! 303 induló hajóból 75 falborult, 24-et elhagytak, amiből 5 elsüllyedt. A Royal Navy hajók, helikopterek, mentőhajók és a HNLMS Overijssel (holland hadihajó) és más hajók együtt 125 vitorlázót mentettek ki, sajnos 15 vitorlázó és 4 néző meghalt ezen a versenyen.  Azok a vitorlázók, akik ‘heaving to’ viharvitorlázási technikát használták, sikeresen tudták kezelni a vihart. Emiatt azóta a ‘heaving to’ módszert a legnépszerűbb (lesson learned). A versenyről és a tanulságairól egy dokumentumfilm is készült, amit érdemes megnézni.  

Az 1998-as Sydney – Hobart vitorlásverseny naposan és nyugodtan indult, bár az időjárás-előrejelzés ciklon-ra figyelmeztetett. Az előrejelzés alapján a szél max 50 csomós lehetett volna este, amikor a legtöbb vitorlás a Bass Straight közelében vitorlázik. A rajt után húsz órával a vihar hirtelen lecsapott és 80 csomós széllökéseket regisztráltak! A tengerről a túlélők ezt mondták: ‘olyan magasak voltak a hullámok, mint egy háromszintes épület’. A rádiós magasságmérők és a helikopterek megfigyelései is 20 méteres hullámokról számoltak be (néha 5-6 méteres ‘curling breaking crest’ volt a hullám tetején pluszban). A parti őrség, több mint 80 vészjelző fáklyát észlelt percek alatt, és Mayday hívások tucatjait kezdték a hajók sugározni. Öt hajó süllyedt el és 55 vitorlázót kellett menteni (hajókkal és helikopterekkel). Összességében a mentési munkálatokban 35 katonai és polgári repülőgép, valamint 27 Ausztrál Királyi Haditengerészet hajója vett részt. Ez volt Ausztrália valaha volt legnagyobb békeidőbeli SAR mentőakciója. A versenyről és a tanulságairól egy dokumentumfilm is készült, amit érdemes megnézni.

Az 1996/97-es Vendee Globe-on a déli óceánokon Peter Goss (Aqua Quorum, IMOCA 50) egy hurrikán erejű szélben (több alkalommal volt knock down-ja) visszavitorlázott Raphael Dinellihez (Amnesty International, IMOCA 60)… 160 tmf-et vitorlázott és egy Royal Australian SAR-repülőgép segítségével megtalálta Dinellit egy kis mentőtutajban, aki 48 órát túlélt egy fagyos mentőtutajban. Kb. két héttel később további két versenyzőt kellett megmenteni: Thierry Dubois, a felborult hajójába szorult / Tony Bullimore, négy napot töltött a felfordult hajójában… Gerry Roufs kanadai versenyző pedig sajnos (Groupe LG) elveszett a Déli-óceánokon; a holttestét soha nem találták meg. A hajóját öt hónappal később a chilei partoknál találták meg… Peter Goss ajánlott könyve: Close to the Wind. Ennek a versenynek nagyon sok tanulsága volt, például a verseny után a biztonsági eszközök előírásai szigorodtak és a versenyhajók előírásai és felmérései is szigorodtak!

MS Estonia 1994. szeptember 28-án süllyedt el a Balti-tengeren Finnország és Észtország között. Ez volt a 20. század egyik legsúlyosabb békeidőbeli tengeri katasztrófája, sajnálatos módon 852 ember halt meg (989 emberből csupán 137-et sikerült kimenten!). A hivatalos vizsgálat megállapította, hogy az orrvédő reteszeinek meghibásodása miatt a víz elöntötte az autófedélzetet, és gyorsan felborította a hajót (emellett a rossz rakomány elosztás is gyorsította a süllyedést). A jelentés azt is megállapította, hogy a legénység lassan kezdte el a mentést. Az időjárási körülmények nem voltak kedvezők: Bf. 7-10-es szél / 4-6 méteres hullámok… 01:22-kor adták le először a MAYDAY-t, 01:30-kor volt az utolsó rádió üzenet: „Todella paha, todella pahalta näyttää nyt tässä kyllä” (magyarul: „Tényleg rossz, most nagyon rosszul néz ki.”) Extrém gyorsan süllyedt el a hajó, mivel folyamatosan sok helyről jött be a víz…  02:12-kor érkeztek az első kompok a helyszínre. Félreértések miatt csak 02:30-kor adták ki a teljeskörű vészhelyzetet. Tanulság: a lehető leggyorsabban le kell adni a distress-t, és egyértelműnek kell lennie a segélykérésnek!

MV Doña Paz személyszállító komp 1987. december 20-án 22:30 után ütközött MT Vector olajszállító tartályhajóval Tablas szorosnál. A Vektor 1041 tonna benzint és egyéb kőolajtermékeket szállított, és az ütközés után kigyulladt. Pánik alakult ki a hajón, mert a hajó és a körülötte lévő tenger is lángolt! Nem osztottak mentőmellényt, nem kezdte meg az utasok mentését a legénység! A vizsgálat kimutatta, hogy a figyelő szolgálat nem volt megfelelő, és ezért történt az ütközés. 24 Doña Paz utas (4342 utas és 58 személyzet tartózkodott a hajón) és 2 fő legénység (13 főbb) a Vector hajóból élte túl a katasztrófát. Állítólag nyolc órába telt, mire a Fülöp-szigeteki tengerészeti hatóságok tudomást szereztek a balesetről, és további nyolc órába telt a kutatási és mentési műveletek megkezdése… Tanulságok: folyamatos figyelőszolgálat szükséges még ott is, ahol nem járnak gyakran hajók és ne ess pánikba!

Ezenkívül van még több híres eset, amiről érdemes olvasni: Sir Ernest Shackleton Imperial Trans-Antarctic Expedíciója (1914–1917) / SS Andrea Doria ütközése MS Stockholm hajóval az Atlantin (1956. júl. 25.) / MS Prinsendam hajó kigyulladás és elsüllyedése  (1980) / Riverdance (2008)
A leendő szkipperek számára a következő tíz tanács segíthet elkerülni a baleseteket és biztosítani a legénység túlélését, ha mégis vészhelyzet alakulna ki:
1. Ismerd a hajódat és annak korlátait. (Alaposan ismerd a hajó szerkezetét, stabilitását, és kezelhetőségét különböző időjárási körülmények között. Tudnod kell, milyen gyorsan tud reagálni vészhelyzetekre, és ismerned kell a hajó gyenge pontjait.)
2. Tervezz előre, és mindig ellenőrizd a biztonsági felszereléseket. (Indulás előtt ellenőrizd a mentőmellényeket, mentőtutajt, elsősegély-felszereléseket, tűzoltó eszközöket stb. A rendszeres karbantartás és a berendezések ismerete életmentő lehet.)
3. Kövesd figyelemmel az időjárási előrejelzéseket és folyamatosan navigálj. (Változékony időjárás esetén ne habozz elhalasztani az utat vagy ‘sheltert’ keresni.)
4. Tartsd meg a hajón a fegyelmet és a kommunikációs rendet. (Egy baleset során a hatékony kommunikáció és a fegyelem elengedhetetlen a túléléshez. A ‘safety briefing’ megtartása a túrák előtt kiemelten fontos.)
5. Ismerni kell a szabályokat és a helyi tengeri forgalmat figyelni folyamatosan. (Ismerd a tengeri szabályokat, és legyél különösen figyelmes forgalmas vizeken. A szabályok követése és más hajókkal való kapcsolattartás a balesetek megelőzésének egyik alapvető módja.
6. Ne terheld túl a hajót. (A hajó túlterhelése instabilitáshoz vezethet. A biztonságos teherelosztás különösen fontos nehezebb időjárási körülmények között.)
7. Safety briefing tartása a vitorlástúra előtt!
8. ‘Safety speed’ tartása, kiemelten a korlátozott látási viszonyok között fontos. (Ködben, sötétben vagy zsúfolt területen mindig csökkentsd a sebességet. A látási viszonyok romlása miatt könnyen történhet ütközés vagy zátonyra futás.)
9. Használj korszerű kommunikációs és helymeghatározó eszközöket. A GPS, AIS, chart plotter és a VHF rádió elengedhetetlen a tájékozódáshoz és vészhelyzetben a segítségkéréshez. Tartsd ezeket az eszközöket karban, és tanuld meg használni őket hatékonyan.
10. Maradj nyugodt vészhelyzetben, és adj világos utasításokat. (A pánik könnyen vezethet hibákhoz. Vészhelyzet esetén a kapitány hidegvérűségén múlik a túlélés esélye. Adj világos, határozott utasításokat.)
Egy szkippernek mindig az elővigyázatosság, a biztonság és a legénységről való gondoskodás a legfontosabb!

Békét és Szelet!

Méder Áron / Ocean Sailing SE

work-in-progress…