‘Calm sailing doesn’t come from calm water. It comes from having a good navigator, a good crew and a good vessel.’
III. szint – Ocean training
Az utolsó időpont, ahol vannak még szabad helyek: 2025. márc. 15 – 22. (két hajós lesz!). Részletek: induló kikötő: Galletas, Tenerife / a hajók: Sun Odyssey 519 (5 kabinos) és egy 4 kabinos Oceanis 45 / oktatótárs: Higi (Bukta Tibor). További információk és jelentkezés: mederaron@gmail.com / + 36 20 273 8423
2025. január és március között három kanári-szigeteki gyakorló vitorlástúránk is lesz (a hajóink 4 vagy 5 kabinos egytestűek / induló kikötőink: Marina del Sur, Tenerife szg. / San Miguel Marina, Tenerife szg), de az első kettő kanári túránk már betelt.
Minden évben januárban, februárban és márciusban gyakorló jellegű vitorlástúrákat szervezünk a Kanári-szigetekre. A cél, hogy meg tudjátok tapasztalni az ÓCEÁNI vitorlázást vagyis az óceáni hullámokat, árapályt, áramlatokat, éjszakai óceáni vitorlázást és akár az óceáni viharokat is. Ez egy haladó szint, de akár teljesen kezdők is jöhetnek… Ez egy igazi ‘óceáni vitorlázás’ kategória már (Ocean Master Training), amit magyar vitorlásoktatók ritkán szerveznek. Ez a valóság, mert akkor megyünk, amikor vannak jó szelek és így az izgalmas túra garantált… Röviden: nem motorozni megyünk, hanem VITORLÁZNI. 🙂
Mi nem hiszünk abban, hogy nyáron a Földközin a gyenge szeles környezetben lehet igazán komoly Offshore Tréninget tartani, mert ahhoz ki kell jönni az óceánra, anélkül nem hiteles és nem valódi a képzés. A valódi tudás nem tankönyvszagú (és nem szabad lényegtelen tananyagot tanítani). Mi az RYA képzést (és a nemzetközi szabványokat) tekintjük referenciának, ahol nincs felesleges és haszontalan tananyag, és gyakorlat orientált az elméleti tudás is. Mi ezen a szinten is, mint mindig a tapasztalati tanulási módszereket kell használjuk (EXL / élménypedagógia). A részletes gyakorlati tematikánk itt olvasható. A gyakorló vitorlástúra előtt kérlek olvasd el a Magatartás a hajón írásunkat, ami kicsit segít a felkészülésben szerintünk.
Mi is várható? Szelek átlag 15-25 csomó (és heti egy vihar) / árapály: 2 méter / áramlat: 1-3 csomó / távok a szigetek között: 50 / 60 / 80 / 120 tmf, a további részletek miatt ajánlom az Atlanti-óceán PILOT CHART-jait. A Wind Acceleration Zone-ban vagyis a ‘WAZ’-ban 15 csomóval több is lehet szél, mint az alapszél (kb. 30-40 csomó)! A szél iránya a Kanárinál lehet: ÉK-i vagy É-i, de gyakran van kalima is, ami itt a DK-i szél. A kalima Afrika felöl hozza a homokot, és olyankor nagyon rossz a láthatóság.
Ezekről a szigetekről indultak a nagy Felfedezők (Magellán, Juan Sebastián de Elcano, James Cook kapitány, William Blight kapitány stb) az ismeretlenbe, például Kolombusz La Gomera szigetről indult 1492-ben, hogy elérje Indiát. 🙂 El Hierro (Meridiano zero) volt a ‘régi világunk’ vége vagyis utolsó ismert szigete 1492-ig (2000 évig hitték ezt az emberek)… ezekhez a szigetekhez minden tengeri vitorlázónak el kell vitorláznia, hogy ‘megértsék’ a vitorlázás lényegét. 🙂
Győry Attila tanítványom és barátom írása a 2023-as év első Kanári-szigeteki vitorlástúrájáról.
Útvonal opcióink (persze több van ennél):
1. útvonal: San Miguel, Tenerife szg. – Santa Cruz, La Palma szg. – La Restinga, el Hierro szg. – San Sebastian, La Gomera szg. – San Miguel, Tenerife szg. (kb. 250-300tmf)
2. útvonal: Las Palmas, Grand Canaria szg. – Pta de Arinaga, Grand Canaria szg. – Puerto de Pasito Blanco (marina), Grand Canaria szg. – Puerto de La Restinga, El Hierro szg. – San Sebastian, La Gomera szg. – Las Galettas, Tenerife szg. – Las Palmas, Grand Canaria szg.
3. útvonal: Lanzarote szg. – Fuerteventura szg. – La Graciosa szg. – Isla de Montana Clara – Lanzarote szg.
Minden évben vitorlázunk a keleti és a nyugati szigeteknél is. Két kanári-szigeteki gyakorló vitorlástúrával az összes szigetet meg lehet látogatni akár… 🙂
Egy kis érdekesség: Kutyavilág (kutya latinul Canis)
Amikor kimondja, hogy “Kanári-szigetek”, ön is a kis sárga madárra gondol? Az Islas Canarias név a latin Insula Canaria szóból származik, aminek a jelentése: “kutyák szigete”. A legenda szerint a sziget őslakosai mellett vadkutyák éltek, melyeket mára háziasítottak. Amikor a rómaiak először léptek a szigetekre, a “canarii”, azaz “kutyás” szigetként nevezték el. Ez a kutyafaj ma is létezik, Presa Canario a nevük.